31. јануар – Национални дан без дувана

Културни центар “Град” наставља са недавно започетом, лепом и оригиналном иницијативом организовања тематских журки чија је главна одлика да је на њима пушење забрањено. Овом сјајном, али и храбром идејом, као и доследношћу у њеном спровођењу, КЦ “Град” се врло брзо и природно, посредством фејсбук иницијативе “Непушачки локали у Београду”, повезао и са Градским заводом за јавно здравље Београд, као једном од водећих институција која се бави темом превенције и контроле пушења у нашој средини.
Национални дан без дувана се у Србији традиционално обележава 31. јануара, а са циљем подизања свести о употреби дуванских производа као изузетно важном јавноздравственом проблему у нашој средини. Овогодишњи слоган - „Живот без дувана – за бољу будућност нових генерација“, ставља снажан нагласак на претњу коју дувански производи представљају по здравље заједнице, посебно истичући утицај на најмлађе.
Светска здравствена организација (СЗО) процењује да употреба дуванских производа годишње у свету однесе више од 8 милиона живота. Још више забрињава податак да је од ових 8 милиона, око 7 милиона смртних случајева повезано са директном употребом дувана, док је око 1.2 милиона смртних случајева наступило код непушача који су били изложени дуванском диму.
У Србији се 31. јануар као Национални дан без дуванског дима обележава већ више од две деценије. Та традиција наставља се и ове године уз задржавање прошлогодишњег слогана „Oдрасли пуше и мене гуше”, са јасном жељом да се пажња јавности још једном усмери на све непосредне опасности којима су деца и млади изложени услед удисања дуванског дима из окружења, као и на далекосежније јавноздравствене последице по појединца и друштво у целини, које из тога проистичу.
Деца спадају у једну од највулнерабилнијих категорија становништва, те је и њихова осетљивост на дувански дим већа у односу на одраслу популацију. С тим у вези, научно је потврђено да деца изложена дуванском диму чешће оболевају од акутних и хроничних упала доњих респираторних путева, инфекција средњег уха и имају чешће астматичне нападе који су притом и јачег интензитета.