Међународни дан борбе против злоупотребе и незаконите трговине дрогама – 26. јун 2022. године

CareInCrisisБринути у кризи

Резолуцијом Уједињених нација из 1987. године, 26. јун је проглашен за Међународни дан борбе против злоупотребе и незаконите трговине дрогама.  Ове 2022. године, кампања је неминовно обојена великим глобалним потресима којима сведочимо и реализује се под слоганом „Брига у време кризних ситуација“  . Циљ кампање је да укаже на међународне изазове који проистичу управо као последица кризних ситуација, а тичу се и проблема дрога.

26. јун 2021 - Међународни дан борбе против злоупотребе и незаконите трговине дрогама

droga 2021

Поделите чињенице о дрогама. Спасите животе

Канцеларија Уједињених Нација за дрогу и криминал (UNODC) објавила је најновији глобални извештај о дрогама за 2020. годину, према коме је  269 милиона људи старости између 15 и 64 године користило је неку психоактивну супстанцу, што је око 5,4% светске популације ове животне доби. Пораст ове појаве у односу на само једну годину раније није нарочито приметан, али се растући тренд итекако уочава ако се анализира нешто дужи временски интервал. Тако је, у поређењу са не тако давном 2009. годином, број конзумената психоактивних супстанци, порастао за скоро 30%.

У 2021. години, Међународни дан борбе против злоупотребе и незаконите трговине дрогама обележава се под слоганом „Ширимо знање о дрогама. Сачувајмо животе“ (енг. Share Facts on Drugs. Save Lives), са циљем да се нагласи колико је важно подизати свест о чињеницама које се тичу конзумирања дрога, последицама по здравље појединца и по друштво у целини које то са собом носи, али и о превенцији заснованој на доказима и научно утемељеним методама лечења зависности.

26. јун 2020. - Међународни дан борбе против злоупотребе и незаконите трговине дрогама

protic droge 2020Према извештају Канцеларије Уједињених Нација за дрогу и криминал (УНОДЦ) из 2019. године, 271 милион људи старости између 15 и 64 године (што је око 5,5% светске популације ове животне доби), користило је неку психоактивну супстанцу. Иако пораст ове појаве у односу на само једну годину раније није био нарочито приметан, он се итекако уочава приликом посматрања нешто дужег временског интервала. Наиме, број конзумената ових супстанци, према поменутом извештају, порастао је за чак 30% у односу на не тако давну 2009. годину.

Овакви подаци указују колико иницијатива Уједињених нација из 1987. године, која је резултовала Резолуцијом и проглашењем 26. јуна за Међународни дан борбе против злоупотребе и незаконите трговине дрогама, и даље не губи на важности и актуелности. Ове године, овај важан датум обележава се под слоганом „Више знања за бољу негу“ (енг. Better knowledge for better care).

Међународни дан борбе против злоупотребе и незаконите трговине дрогама 2019.

међународни дан против дрога 2019Међународни дан против злоупотребе и незаконите трговине дрогама обележава се сваког 26. јуна, још од давне 1987. године када је, доношењем посебне резолуције, Генерална скупштина Уједињених нација званично подржала иницијативу да се појача деловање и сарадња у борби против овог глобалног проблема.

Овогодишња тема наглашава да су правосуђе и здравство две стране истог новчића када је у питању решавање проблема злоупотребе дрога. Слоган овогодишње глобалне кампање гласи „Здравље за правду, правда за здравље”, а за циљ има да нагласи да суочавање са проблемом злоупотребе дрога захтева синхронизовану укљученост бројних релевантних сектора и институција – од примене мера за сузбијање криминала и правосудних органа до деловања здравственог система и социјалних служби.

 

Пажљиво слушање - први корак у превенцији! - Међународни дан борбе против злоупотребе и незаконите трговине дрогама

Слушај пажљивоПочев од давне 1987. године, на иницијативу и под покровитељством Генералне скупштине Уједињених нација, 26. јун обележава се као Међународни дан против злоупотребе и незаконите трговине дрогама.

Овогодишњи слоган „Прво саслушај“ исти је као прошле године, и њиме се потенцира колико је важно пажљиво  саслушати дете или младу особу, у једном од највулнерабилнијих периода живота, када се пролази кроз интензиван развој и бројна ментална и емоционална искушења и изазове. Често је управо то, пажљиво ослушнути и осетити долазећи проблем код адолесцента, круцијалан корак који даје шансу за даље деловање, а све у циљу пружања адекватне и правовремене подршке и помоћи младима у процесу њиховог здравог развоја и безбедног одрастања.

Креативни рад са ученицима на превенцији злоупотребе психоактивних супстанци
Teлeфoни: +381 11 2078643, + 381 11 2078655
E-mail: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели., Tvoje Znanje Menja Sve FB stranica
Израду странице: www.tvojeznanjemenjasve.zdravlje.org.rs је финансијски подржао Град Београд, Градска управа града Београда - Секретаријат за здравство